ZVRST: Unutarnja oprema

Štednjak na kruto gorivo

Štednjak od željeza obložen pločicama od fajanse u bijeloj boji s biljnim i cvjetnim ukrasima u zelenoj i smeđoj boji, pričvršćene za podlogu vijcima. Stoji na četiri dekorativne probijene nožice u obliku lavljih šapa. Grijaća ploha s okruglim pločama (riglama) omeđena je s prednje i bočnih strana okruglom metalnom šipkom. Na prednjoj strani su dvije pećnice s željeznim vratima i željeznim zasunima s ukrasnim naglašenim okovima. Gore lijevo su željezna vratašca u istom stilu ali manja za umetanje drva s ispupčenim željeznim podloškom profiliranih rubova koji stoji konzolno na peći, protiv ispadanja pepela. Ispod ladice je kutija za pepel s malim vratašcima s ventilacionim otvorima za vađenje pepela pri dnu. Ispod konzolno postavljenog podloška natpis s imenom i adresom proizvođača s crnim slovima na bijeloj podlozi: "Lajos Molnar - tüzhely keszito (proizvođač ognjišta) - Budapest VII. Miksa utza 19".

• IZVOR: Muzej Međimurja Čakovec
  • MATERIAL: Metal | Keramika
  • MERE PREDMETA: V: 76 cm; Š: 130 cm; D: 70 cm;
  • ČAS NASTANKA: prijelaz 19. na 20. st.
  • INVENTARNA ŠTEVILKA: MMČ 21862