ZVRST: Unutarnja oprema

Stolić s priborom za pušenje

Tabla stolića je u osnovi pravokutnog oblika, ali sa stranicama razvedenim valovitim linijama rubova, i zaobljenih kuteva. Na rubu bordura sa stiliziranim ovalnim motivima. Ploča je ispresjecana kosim linijama koje tvore motive rombova. Na ploči je pričvršćeno ukupno 6 "posudica": središnja kutija za cigarete, koja prati oblik ploče stola, sa gornjim staklenim ovalnim umetkom; ona je flankirana sa dvije izrezbarene od drveta čaše u obliku kaleža - unutar desne je maleni metalni mehanizam za odsijecanje vrhova cigareta, dok je lijeva vjerojatno služila kao pepeljara. Ispred središnje kutije je drvena čašica manjih dimenzija i uža, nepoznate namjene, a iza središnje kutije je drveni rezbareni svijećnjak, izveden u stilu ostalih čaša, samo viši i vitkiji, sa mjedenom okruglom čašicom za umetanje svijeće. S prednje strane je i metalni pravokutni držač za kutiju šibica, na drvenom rezbarenom postolju. Noga stola je tokarena u obliku balustra, a na donjoj trećini se grana u tri plošne nožice, profila slova S.

• IZVOR: Muzej Međimurja Čakovec
  • MATERIAL: Staklo | Metal | Drvo
  • MERE PREDMETA: V: 102 cm; Š: 42.8 cm; D: 33 cm;
  • ČAS NASTANKA: 2. polovina 19. st.
  • INVENTARNA ŠTEVILKA: MMČ 8081