Dachstein z jezerom Gossau

Med Eberlova najboljša dela prav gotovo sodi tudi ta podoba, kjer je s pravcato romantično vnemo na list ujel čudoviti gorski motiv. Razpoloženjsko prepričljiva slika prinaša vse značilnosti romantičnega krajinskega žanra. Prostor se v sliko odpira z desne proti levi, kjer prvi prostorski plan zamejuje skupina iglavcev. V desni se nad jezercem usmeri pogled mimo drevesa do gorske hiše Ob drevesu je videti obrise žene, še nižje dvoje krav. V odlični barvni perpektivi se potem v dolino, kjer se povsem v globini zrcali gladina jezera, kakor valovi prelivajo zeleni odtenki. Iz mehkobe ozelenelih pobočij se jasni proti zasneženim vršacem, ki jih lahno rumeno barva pridušna svetloba neba nad gorami.

Janez Balažic, Alojz Eberl: 1822-1887, PM MS, 1994, p. 41, 69, Janez Balažic: Katalog Umetnine iz Prekmurja, str. 155

• MATERIAL: Vodene barve | Papir
  • MERE PREDMETA: V: 26.2 cm; Š: 33 cm;