Marija z detetom

Že sam podpis oziroma povzemanje značilnega Dürerjevega monograma, govori o zgledih, ki jih je Eberl posnemal v svojem »študijskem obdobju«. Poleg te risbe, nastale po Dürerjevem delu je v zapuščini najti še nekaj risarskih poskusov, ki slejkoprej, predstavljajo osnovo stališču, da se je slikar zgledoval pri velikem mojstru nemške in nasploh evropske renesanse. Ob Dürerju se je pri upodabljanju človeških likov, vsaj v študijskem obdobju, držal izhodišč njegovega domnevnega profesorja na dunajski Akademiji Josepha Führicha. Eberl je po grafiki Albrechta Dürerja iz leta 1510, kar je na list tudi zapisal, upodobil v bogato drapirani plašč napravljeno Marijo, ki časti v košaro položeno dete, zgoraj pa lebdijo štirje angelci. Očitno je avtorju šlo za veristično prerisovanje, vendar se ga je držal le v bistvenih potezah.

Janez Balažic, Alojz Eberl: 1822-1887, PM MS, 1994, pp. 21-22

• MATERIAL: Svinčnik | Papir