Pastir

Podobno razpoloženje in slogovni prijem kot pri Dekletu s košaro je Eberlu uspelo vnesti v risbo, ki kaže ob drevesu zleknjenega pastirja. Mladenič nosi na glavi klobuk s širokimi krajci, ohlapno, bogato gubano belo in na prsih razpeto srajco, preko katere je videti pas malhe. Temno, čez ramena spuščeno ogrinjalo na široko ovija mladeničevo telo, krajci pa mu po desni strani padajo čez prekrižane noge. Pregibe mladeničevih oblačil je slikar spretno senčil, zlasti prefinjeno pa je s kredo podal gubanje srajce. Drevo s široko razraslim vejevjem določa perspektivični zamik v ozadje, kjer na levi prepoznamo po poti odhajajočo ženo s košaro na glavi. Svetlobo v ozadju je Eberl slikovito dopolnil z uporabo krede.

Janez Balažic, Alojz Eberl: 1822-1887, PM MS, 1994, pp. 23-24

• MATERIAL: Svinčnik | Kreda | Papir